7.Dážďovky a levanduľa / kreslený vzor Krcah

Autor – fotografii vlastných výrobkov a text: Em Kulanu. Výrobky autora je možné zhliadnuť na Instagramu, po kliknutí – tuna alebo zakúpiť na Ebay po kliknutí – tuna

Všetko okolo nás obsahuje všetko a to všetko je živé. My len potrebujeme pochopiť, že stačí málo a všetko okolo nás, môže byť naopak jedovaté, alebo mŕtve.

Svoj domov si pravdepodobne budeme chcieť založiť na čistom mieste, chránené hlbokým, starým lesom na majestátnych kopcoch a to najlepšie v údolí u zurčiacich potokov či riek. Nuž toto je správna predstava človeka, ktorý sa chce hrbiť nad zemou, ktorá mu dá obživu. Zem by tu mala mať dobrú kvalitu. Ale to čo potrebujeme v tej zemi nájsť keď už to svoje miesto objavíme, bude úplne obyčajná dážďovka. Ona totiž i keď není chránená, vymiera. Pokiaľ ju na svojich pozemkoch najdme, bude sa jednať o kvalitnú pôdu. Dážďovka sa živí zeminou. Jej žalúdok je uspôsobený na spracovanie zeminy, v ktorej nachádza pre svoju výživu drobné organické látky a drobné uhynuté živočíchy, alebo spadané lístie. Žalúdkom spracovanú hmotu dážďovka vynáša na povrch. Je to v podstate jej trus, ktorý dobre prekypruje pôdu. My ale budeme vedieť, že naša pôda je živá a prevlhcena, v opačnom prípade by dážďovky v suchej pôde a len ošetrenej hnojivami a pesticidami neprežili. Tu je ten potravinový reťazec, ktorému hovoríme živá zem. Čistá voda vytekajúca z chránených prameňov, preteká krajinou, ktorú zvlhčuje a táto pôda je plná živočíchov a rastlín. Všetci tu majú nielen svoje miesto, ale aj svoju prácu. Nik z tohoto reťazca nezaháľa a následne je potravou pre iný druh. Drozdy, škorce, ježkovia, krtkovia a mnoho iných, si radi pochutnajú na nepozorných dážďovkách. Ale nielen na dážďovkách. Na záhrade, či poli sa nachádza mnoho drobných živočíchov, ktoré pomáhajú pôde i keď možno spočiatku to tak nevnímame. Tiež rastlinám, ktorých semienka sa takto dostanú i do vetsich vzdialenosti od materských rastlín, keď vtáci uzobnú semienko a vo výtrusu ho prenesú niekam inam. Napomáhajú tak k rozmnožovaniu rôznorodosti rastlín po okolí.

Keď pochopíme že zem je zdrojom života a pozrieme sa do minulosti, tam, kde pohanskí slovania udržiavali vo svojom okolí čistú vodu a pôdu, chránili les v ktorom sa voľne pohybovali zvieratá, vezmeme túto povinnosť tiež do svojho života a nebude nám činiť problém veriť, že nás naša pôda uživí. Rôznorodosť darov, ktoré ponúka príroda, je tak široká, že sa občas musíme zamyslieť, či nám bude stačiť jeden rok na ochutnanie všetkých plodov, v prípade že pojmeme len časť jedlých rastlín do našej záhrady. Na fotografií je ryža, kukurica, ľan, pšenica a papyrus. Nuž a samozrejme prázdna parcela. Nôž a lyžica zobrazujú že sa chceme najesť, ale tiež obliecť, obuť, zapísať všetko čo sa naučíme a mnoho ďalších činnosti je tu ponuknuto len náhodne vybranými druhmi rastlín. To prvé čo potrebujeme vedieť, je každopádne, že každý druh má iné potreby pre pôdu v ktorej bude vyrastať. Iný spôsob opatrovania počas rastu. A až nám všetky dorastu, potrebujeme mať znalosti ako pozbierať úrodu, ako a kde ju uskladniť, ako z týchto rastlín priparvit potravu, odev, obuv, ako získať materiál na ktorý budeme zapisovať svoje znalosti z činnosti, ktorá sa nám stane zdrojom obživy, učenia i zábavy.

Krásu Provensálska už určite obdivoval každý. Rozsiahle polia osadené voňavou levanduľou, keď jej vôňu dokážeme takmer vnímať aj s fotografie. Tá úchvatná levanduľa je nesmierne príťažlivá nielen pre nás, ale i včely a ďalších opelovatelov, keď po týchto poliach celé dní poletujú a vykonávajú svoju prácu. Pre nás sú ale veľmi dôležité hlavne včely, keď chápeme ich potrebnosť. Jednak je ich prínos pre opeľovanie rastlín nezastupiteľný, ale v nemalej miere rovnako dôležitý je i prínos z hľadiska výroby medu. levanduľa je rastlina dôležitá i pre nás ľudí. Jej vôňa je výborným liekom, ktorý vo forme aromaterapeutických olejov, môžme používať pri bolestiach jednak na vdychovanie, alebo aplikovať pár kvapiek na boľavé miesto. Spracúva sa pre vonné oleje, ktoré sa ďalej pridávajú do výrobkov kozmetických a čistiacich prostriedkov, ale levanduľa je pridávaná i do koreniacich zmesi na grilovanie, či inak upravených mäsových výrobkov. Zaradiť levanduľu do záhonov so zeleninou je aktuálne s ohľadom na prítomnosť opeľovačov. A ešte jedna zaujímavá rada ktorú som vyskúšala osobne. Keď máte syndróm boľavých nôh, ktorý sa prejavuje vetšinou večer, po ulahnuti do postele, vyskúšajte kvalitné levanduľové mydlo uložiť k nohám do postele. Vonné látky, ktoré sú k týmto mydlám pridávané, tak po 10-tich minútach uvoľnia bolesť a Vy kľudne usnete. Doporučuje sa mydlo po troch mesiacoch vymeniť za nové a to staré som ja osobne použila na pretretie plôch po uprataní bytu. Jednoducho keď už je všetko upratané, vezmem ešte čistú handru, ktorú namočím do vody, túto vlhkú handru natriem levanduľovým mydlom a pretriem už čisté plochy podlahy, okenné rámy, alebo iné miesta v byte, ktoré budú odpudzovať hmyz, ak sú často otvorené dvere na patio, alebo tiež v kúpeľni, kde sa tak dlhšie udrží vôňa levandule šíriaca sa z podlahy. Pestovanie levandule nie je náročný počin na znalosti, pokiaľ ju pestujeme samotnú. Keď ju chceme obklopiť zeleninou, potrebujeme nájsť vhodnú kombináciu rastlín, ktoré majú zhodné nároky na pestovanie, alebo ju usadiť ako solitér doprostred záhonu, pôdu pre ňu vytvoriť na mieru jej potrebám a v odstupe, keďže musíme počítať s rozrastaním, usadíme zeleninu ktorá bude mať pôdu uspôsobenú svojim potrebám. Levanduľa býva vyššieho vzrastú a tak a na severnú stranu k nej usadíme zeleninu ktorá má rada tieň a z južnej strany môže byť tá zelenina, ktorá sa rada kúpe v Slnečných lúčoch.

Dar / Donation to keeping the blog

Príspevok na chod blogu - 7.Dážďovky a levanduľa / kreslený vzor Krcah

$10.00

Po uhradeni prispevku na chod blogu, si kreslený vzor Krcah stiahnite

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s