8.Orech kráľovský pred domom/ kresleny vzor My Chateau

Autor – fotografií, kresieb, fotiek vlastných výrobkov, textu: Em Kulanu. Výrobky autora môžete zhliadnuť na Instagramu – po kliknutí natuna alebo zakúpit na Ebay – tuna

Orech kráľovský býva zvyčajne vysoký až 45 metrov, má hrubé konáre, sivú trocha vrásnitu kôru, kmeň býva silný. Pestuje sa v záhradách, parkoch na voľných stanovištiach. Vyžaduje nížinné stanovištia, vlhkejšiu, humusovitu pôdu , viac svetla, odpudzuje hmyz . Využíva sa hlavne drevo a plody. Orechové drevo je žiadaná komodita pre exkluzívnejší nábytok. Je to medonosná plodina. Plodiť začína približne v 15-tich rokoch. Plody obsahujú tuk, proteíny, sachridy. Z dozretých plodov sa vyrába orechový likér. Liečivé účinky majú listy a zelené oplodie nedozretých orechov. Čerstvé listy sa zberajú v júni a vyrába sa z nich odvar proti poruchám trávenia, tvrdej stolici, nechutenstve. Liečitelia uvádzajú rovnako dobrý vpliv pri cukrovke a žltačke. Výluh z listov je dobrý tiež pri ženských problémoch alebo pomáha pri znižovaní cukru v krvi, pomáha pri zápaloch kože, lieči akné, potenie nôh a vypadávanie vlasov. Zelené oplodie má ešte silnejšie účinky ako list. Orechy sa zbierajú ešte kým sú zelené. Po usušení sa môže rovnako na 5 minút povariť celý orech i so škrupinkou. Používa sa pre účely ako sú spomenute. Jeho umiestenie v našej záhrade može byť rôzne, ale na presvetlených plochách. Záhradníci doporučujú sadiť vždy najmenej 2-3 stromy a viac na pozemku. Jedno z miest môže byť už v predzáhradke, pokiaľ máme pred domom vetší priestor a pokračovať môžme ďalej smerom do záhrady, možno i v zeleninovej záhradke, kde je zelenina ktorá požaduje menej Slnka.

Náš dom potrebuje byť oddelený od ostatného okolia či už je v mestskej zástavbe, na malej dedinke, alebo na samote. Dôvodov býva niekoľko, ale najvýraznejšia je bezpečnosť a to v prvom rade. Bezpečnosť malých drobcov, ktorí ešte nedokážu rozlišovať nástrahy najbližšieho okolia a pri hre nie sú príliš obozretní. V každom prípade je plot okolo vlastného pozemku tým prvým počinom. Zdobnejši hneď od začiatku, alebo len praktický, má rôzne podoby a môžme si ho navrhnúť sami podľa typu okolia, a domu, alebo si ho nechať vyprojektovať odborníkmi na design. Tým najmúdrejším počinom po nasťahovaní sa do domu, môže byť pokus, otestovať vlastné možnosti, vlastné schopnosti a nakresliť si budúcu podobu plotu s tým, že rodina bude plniť úlohu kritikov. Ak niektorý z návrhov vyhraje, bude potreba jeho podobu oznámiť na obecný úrad a návrh zrealizovať.

Jednou z mnohých možnosti ako na vlastný dom a záhradu, prípadne rodový statok, kto už je na tejto ceste, je žiť najprv niečo ako demo verziu v našom dnešnom pojatí. To jesť tvrdá skúška, keď síce už vieme čo chceme a potrebujeme, ale nie sme ešte oboznámení čo všetko na našom pozemku môže byť, čo tam nájde svoje miesto, svoj domov. Býva to vetšinou tak, že naše predstavy a skutočná realita sa nie úplne zhodnú a my budeme musieť buď trocha zľaviť, alebo pridať. Pokiaľ je to teda možné, veľmi žiaduce je ponechať pred samotným domov vetší priestor, ale využiť ho na potrebné zázemie. Jedným takýmto potrebným je dom pre návštevy. Maličký domček, obsahujúci všetko, čo naša návšteva bude potrebovať, ale až po tom, čo si nejaký ten čas v tom malinkatom domčeku odžijeme my sami. A to je práve ťa demoverzia, keď prvé roky môžeme žiť v takmer miniatúrnom hosťovskom dome, odkiaľ už začneme s realizovaním všetkých plánov ktoré na pozemku uplatniť chceme. Tak záhrada a dom môžu postupne vyrásť do krásy, keďže sa nás pomer toho čo všetko chceme a to čo môžme skutočne na pozemku vytvoriť vykryštalizuje a my nakoniec uplatníme to najefektívnejšie a najpohladnejsie riešenie. Druhou výhodou bude, že tento malý hosťovský domček ocenia naše budúce návštevy, keďže im poskytne dostatok súkromia a pritom nás budú mať na dosah.

Záhrada je dielo, ktoré bude všetkým vôkol rozprávať o našich poznatkoch, našej kreativite, záľube v jedle, bylinkách, tiež o čase, ktorý sme tejto záľube a povinnosti ochotní, či schopní darovať. Bude to niečo ako srdcový román na pokračovanie pre ženy a obľúbený akčný film pre mužov. pre deti to bude oáza kľudu a spomienka na šťastné detstvo. Záhrada by mala byť viac osobnejšou záležitosťou ako dom, kde je nutné zohľadniť všetkých členov rodiny, ich potreby, záľuby, ich vkus. Záhrada odhliadnuc od spoločných priestorov, kde budeme tráviť oddych, môže byť miesto, kde zrealizujeme len tie naše predstavy ako môže spoločne žiť všetko pospolu na malom kúsku pôdy.

Voda. Úplne obyčajná voda. Priezračná a čistá, je neodmysliteľnou potrebou nášho domova, našej záhrady. Je to komodita, ktorá je jedinou nutnosťou, i keď práve tak ako sú potrebné pre život rastlín tiež Slnečné lúče a pre človeka vzduch. Zabezpečenie vody pre nás pozemok je nutné pokiaľ tam zatiaľ vôbec nie je. Studňa, jej vyhĺbenie na pozemku, alebo prívod z iného zdroja na pozemok, budú náročné finančné, pokiaľ sa jedna o malý pozemok. Na veľkom pozemku, ktorý spadá pod označenie rodový statok, alebo malá farma, bude možné improvizovať a zaktualizovať zdroj. Následne si vodu budeme musieť pestovať a dohliadať na jej neznečistenie, teda udržať v dostatočnom okruhu od žriedla, tiež čistý pozemok.

Dar /Donation to keeping the blog

Príspevok na chod blogu - 8.Orech kráľovský pred domom/ kresleny vzor My Chateau

$10.00

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s