12.Permakultúrne rastliny/ kreslený vzor Sunflower

Autor – fotografii vlastných výrobkov a text: Em Kulanu. Výrobky autora je možné zhliadnuť na Instagramu, po kliknutí – tuna alebo zakúpiť na Ebay po kliknutí – tuna

Permakultúra – Čo vlastne potrebujem zo všetkého najskôr? Pochopiť, že príroda okolo mňa, má svoje vlastne zákony, má svoj vlastný život, spôsob života, ktorý pojíma nesmierne množstvo živých, vyvíjajúcich sa organizmov. Všetky tieto organizmy sú na sebe závislé a všetky tieto organizmy prirodzene zanikajú, aby po čase znova vznikli. Perma, je teda permanentný, neustály, zanikajúci a znova vznikajúci, kultúrne, znalo, šetrne, keď jedno na sebe viaže vsetkoostatne, celok a v celku je jednotlivý organizmus vnímaný len ako drobná súčiastka, potrebná pre chod celku. Permakultúrny záhon, po rozobratí detailu, nám dá obraz ohraničenej plochy v záhrade, na ktorej rastú navzájom sa podporujúc v biosymbioze úžitkové i okrasné rastliny. Na jeden, alebo i na viac takýchto záhonov si môžme osadiť i voňavú Levanduľu. Levanduľa je vytrvalý stálezelený kríček, ktorý dorastá až do výšky 60cm. Požaduje slnečné stanovištia. Nemá rada zamokrené pôdy a znesie i vetšie sucha. Dobre sa jej darí v piesčitých, vápenatých a priepustných, na živiny chudobných pôdach. Kvitne fialovo, ale kvet môže byť tiež ružový i biely. Rastie hlavne v stredomorí a pestuje sa vo veľkoprodukcií v Provensalsku. V českej a slovenskej republike rastie voľne v prírode, v lesoch a na lesných lúkach. Vysádza sa zo semienok, ktoré vyklíčia už po piatich týždňoch, alebo sa rozmnožuje oddenkami rastliny. Pre svoju vôňu sa najviac využíva v kozmetike, extrakt sa pridáva do rôznych krémov, mydiel, šampónov, masážnych prostriedkov. Levanduľa sa pridáva do zmesi pre podpourri, vkladá sa tiež do sáčkov ktoré sa ukladajú medzi prádlo, keďže vôňa levandule odpudzuje mole. Čaj z levandule priaznivo pôsobí na ľudský organizmus celkovo, posiluje imunitu, i na vnútorný systém, keď podporuje činnosť slinivky, znižuje krvný tlak, mierni obtiaže s nervozitou, nespavosťou, závraťou a bolesťou hlavy. Masáže s olejom obsahujúcim výťažok z levandule zmierňujú reumatické obtiaže, svalové obtiaže, pomáha pri hojení rán a popálenín. Zmierňuje menštruačné obtiaže a pomah pri plynatosti. Lieči pokožku hlavy a podporuje rast vlasov. Používa sa i pri liečbe exemov a pliesní pre dezinfekčné zložky ktoré obsahuje. V kuchyni sa používa v takzvnom Provensalskom koreni. Ku grilovaniu rýb, mäsa, zeleniny, môžme ju pridať do zmrzliny, pečiva. Nedoporučuje sa ľuďom s nízkym tlakom. V súčastnosti je viacmenej pestovaná ako ozdobný solitér alebo predel medzi záhonmi formou živého plotu. keďže avšak znáša priame slnko, je možné do jej tieňa osadiť rastliny požadujúce suché a piesčité stanovišťa, ale nie priame slnko. Levanduľa dobre znáša i silné mrazy, avšak pri extrémnych mrazoch môžme jej korene, prípadne celú rastlinu prikryť chvojinou.

Permakulturne osadenie komunity rastlín vo forme Slivka, rebarbora, ako základ s pridaním trocha kvetov, kvitnúcich od jara až do jesene, plus podobna zelenina. U nás doma nám prosperovala slivka s rebarborou a datelina, pupava, cibule. A v záhrade teraz mi prosperuje artičok s figou, levandule a prídavnými rastlinami. Je to ako skutočnosť a spomienka na záhradu mojej babičky mi to potvrdzuje, že je to aktuálne. Babička na záhrade osádzala rastliny vôkol stromov bežne. To čo je dôležité: rebarbora i artičok majú silné korene, ktoré prerazia i ťažkú ílovitú pôdu. Listy rebarbory ako lievik stiahnu dažďovú vodu do pôdy ku koreňom a zároveň svojou mohutnosťou vytvárajú tieň. Trs ďateliny fixuje v pôde dusík, púpava svojim koreňom poskytuje život pod zemou, tiež redkvička, mrkev, ktorá má zase kamarátku cibuľu a spoločne s kvetmi, ktoré priťahujú opeľovačov tiché zátišie života. Veľmi dôležité by bolo z náveternej strany osadiť aspoň jeden kríček pravdepodobne ribezli, keďže artičok neznesie silný letný vietor. Slivka svojou korunou poskytuje všetkým rastlinám prístrešie, chrániace ich pred letnými lúčmi slnka. Komunita rastlín, je teda dôležitý spolok nielen nad zemou, ale i pod zemou. Spolok farebný, voňavý a plodný.


Platí, že vysádzať by sme mali rastliny rôznych výšok nad zemou i rozdielnych koreňových veľkosti. Zároveň by to mali byť rastliny s rovnakým nárokom na pôdne zloženie. Postupujeme od rastlín, o ktorých už vieme či už z domova, alebo od kamarátok, ako sa im v určitom spoločenstve darí, alebo nedarí. Ja z domu viem, že sme vysievali medzi mrkev, petržlen, repu, kapustu, karfiol a uhorky, kôpor. Ten je voňavý a chráni tak rastliny pred hmyzom, ale napomáha rýchlejšiemu vzkliceniu semienok. Rovnako zeler chráni kapustu i karfiol pred husenkami. A na oplátku kapusta chráni zeler pred hubovým ochorením. My sme doma u rodičov osádzali cesnak vždy stranou. Bol u nás používaný ako prevencia ochorenia, ale i bežne čo najviac do varenej stravy, tak bol vlastne tak trocha chránený druh. Ja však som už vo svojej vlastnej záhrade skúšala sadiť cesnak medzi zeleninu, keď som skúšala používať do polievok tiež zelené výhonky cesnaku. Každopádne možné to je, ale cesnak je veľmi krehký a je lepšie experimentovať len s časťou sadby. Zato mrkev s cibuľkou zelenou, lahôdkovou, je dobrá kombinácia. Harmanček medzi zeleninu som skúšala skôr kvôli jeho vôní, keď mal by chrániť zeleninu proti škodcom. Máta, šalvia, tymián, rozmarín, nechtík lekársky, patria určite medzi zeleninu. Paradajky sú radšej samotné, práve tak ako chren.

Dar /Donation to keeping the blog

Príspevok na chod blogu - 12.Permakultúrne rastliny/ kreslený vzor Sunflower

$10.00

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s